V akom poradí pôjdu traktory v alegorickom sprievode na vinobraní?

Súčasťou alegorického sprievodu počas vinobrania v Rači je okrem defilé rôznych spolkov, združení a klubov aj prezentácia lokálnych vinohradníkov. Nechýba rozmarný Bakchus, strapce hrozna, šťava a tiež voňavý burčák.

Vinohradníctva predvedú svoju techniku, tentoraz sa v kolóne objaví bezmála 20 traktorov a strojov uľahčujúcich prácu vo viniciach. Drvivú väčšinu z nich tvoria členovia Račianskeho vinohradníckeho spolku.

Kompletný program vinobrania 2023 nájdete tu.

Alegorický sprievod sa začne v piatok 15. septembra od 14:30 na Kubačovej ulici, následne sa pomalou jazdou presunie cez Detviansku, Námestie A. Hlinku a Alstrovu do Knižkovej doliny, kde bude mať konečnú zastávku a defilé v amfiteátri.

Dušan Žitný, traktor: Foton 504N

Číslo 1 Dušan Žitný

Vinárstvu sa venuje od roku 1998. Výmera obrábaných viníc: 3 hektáre. Odrody: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Rulandské šedé, Veltlínske zelené, Frankovka modrá.

Rastislav Kollár, traktor Iseki

Číslo 2 Vinárstvo Kollár winery

Vinárstvo založené od 2012. Je to malé rodinné vinárstvo založené na tradíciach, ktoré obrába vinohrady o rozlohe 2,5 ha, zdedené po predkoch. Dominantné odrody sú: Rizling rýnsky, Müller thurgau a Frankovka modrá, Iršai Oliver.

Číslo 3 Ivan Holík

Víno vyrába z hrozna dopestovaného vo vlastných ale aj prenajatých viníc. V prenájme má aj vinice od HM SR Bratislava. Plocha obrábaných viníc je 150 árov. Dominantnými odrodami sú: Frankovka modrá, Rizling rýnsky, Tramín červený a Müller Thurgau.

Miloš Máťuš, traktor Kubota M8540

Číslo 4 Vinárstvo a vinohradníctvo Miloš Máťuš

Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš je pokračovateľom vinohradníckej rodiny Máťušovcov, ktorá má v Rači zapustené hlboké historické korene. Hospodári na cca 20 ha viníc. Dominantné odrody, Rizling rýnsky, Müller-Thurgau a Frankovka modrá.

Michal Kompauer, traktor Iseki Landleader UD-X

Číslo 5 Vinohradníctvo Michal Kompauer

Je pokračovateľom vinohradníckej staro nemeckej rodinnej tradície. Výmera obrábaných viníc je 2,5 hektára. Dominantné odrody: Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Müller-Thurgau.

Karol Križanovič, traktor Iseki GEAS 21

Číslo 6 Rodinné vinohradníctvo a vinárstvo Križanovič Karol

Vinárstvu sa venuje od roku 2006. Obhospodaruje 1,5 hektára viníc. Odrody: Frankovka modrá, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Devín, Pálava.

Lukáš Hulanský st., traktor John Deere 2036R

Číslo 7 Ekologické vinárstvo a vinohradníctvo Hulanský

Obrábajú 8 hektárov vinohradov v račianskom chotári s rodinnou tradíciou od roku 1792. Dominantné odrody sú: Müller-Thurgau , Rizling rýnsky a Frankovka modrá.

Benedikt Žitný, traktor Zetor 25

Číslo 8 Rodinné vinárstvo Benedik Žitný

Vinárstvu sa venuje odmalička, pochádza zo starej račanskej rodiny. Je to malé rodinné vinárstvo, ktoré obrába vinohrady o rozlohe 1 ha, zdedené po predkoch. Dominantné odrody sú: Veltlínske zelené, Frankovka modrá a Müller Thurgau.

Rudolf Rakyta, traktor Iseki TK25

Číslo 9 Víno Rakyta

Pokračuje v rodinnej tradícii vinohradníctva a z necelého hektáru viníc v račianskom chotári vyrába vlastné prívlastkové vína odrôd Frankovka modrá, Chardonay, Müller-Thurgau a Rizling vlašský.

Ján Bednarič ml., traktor Iseki Sial 23 U-DX

Číslo 10 Vinárstvo Jána Bednariča

Malé rodinné vinárstvo začalo produkciu vín v roku 1991. Víno vyrába klasickou metódou a výhradne z hrozna dopestovaného v katastri Rače. Vinice: Cídle (20 árov), Frýdky (13 árov) a dominantné odrody: Veltlínske zelené, Rulandské modré.

Róbert Pajdlhauser, traktor Solis 26

Číslo 11 Róbert Pajdlhauser

Venujeme sa vinohradníctvu na dedičnom vinohrade v lokalite Štafangel. V ostatných rokoch sme výmeru rozšírili o zanedbané okolité vinohrady a celková obrábaná výmera dnes predstavuje cca 50 árov. Jedná sa o zmiešané vinohrady, kde dominuje odroda Rulandské biele (Pinot blanc).

Robert Šedivý, traktor Vari

Čísla 12 a 13 Rodinné vinárstvo Šedivý

Rodinné mikro vinárstvo obrába vinicu v lokalite Dolný Šínweg od roku 2019. Vo vinohrade veľkosti 24 árov pestujú odrody Müller-Thurgau, Frankovka modrá a čiastočne Rizling rýnsky. Zatiaľ je to popri zamestnaní viac koníček, ale časom sa vinohradníctvu a vinárstvu plánujú venovať intenzívnejšie.

Víno Vladár a syn, traktor Kubota M5091

Číslo 14 Víno Vladár a syn

Rodinné vinohradníctvo a vinárstvo obhospodaruje vinice o rozlohe 4 hektáre v lokalite Bratislava-Nové mesto a tiež v Rači.

Číslo 15 Vinárstvo Mojura (rodina Luknárová)

V Rači obrábajú dva vinohradu Frankovku modru v lokalite Šušnajdre a Chardonay v lokalite Krátke.

Pavol Chvostek, traktor Basak 2080BB

Číslo 16 VVR (Vinári a vinohradníci račanskí) – Vinárstvo Chvostek

Vinárstvo Chvostek sídli na Alstrovej 55 v tradičných račanských vinohradníckych domoch. Obhospodaruje 2 hektáre vinohradov.

Villa Vino Rača, traktor Fendt Farmer 207V

Čísla 17 a 18 Villa víno Rača a.s.

Bývalé JRD, transformované na akciovú spoločnosť, je čo do objemu najväčším producentom vína v račianskom chotári.

Alegorický sprievod sa začne v piatok 15. septembra od 14:30 na Kubačovej ulici, následne sa pomalou jazdou presunie cez Detviansku, Námestie A. Hlinku a Alstrovu do Knižkovej doliny, kde bude mať konečnú zastávku a defilé v amfiteátri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *