Kedy a v akom poradí pôjde kolóna traktorov na vinobraní?

V roku 2016 sa po desaťročnej prestávke obnovila vďaka aktivite Dušana Žitného (vtedajší šéf vinohradníckeho spolku), Petra Pilinského (vtedajší starosta) a Moniky Luknárovej (oddelenie kultúry MÚ) prerušená tradíciu alegorických sprievodov počas vinobrania.

Odvtedy sa stali opäť ich pevnou a návštevníkmi vyhľadávanou súčasťou. Hlavným ťahákom sprievodu býva už tradične kolóna traktorov miestnych producentov, zväčša členov Račianskeho vinohradníckeho spolku.

Bakchus alias František Krajčirovič

Okrem traktorov predvádzajú aj časť svojich zariadení na obrábanie viníc či za stroje zavesia vlečky a sadnú do nich rodinných príslušníkov či priateľov alebo zákazníkov. Počas pomalej jazdy sa z vlečiek rozdávajú strapce hrozna a z džbánikov nalieva voňavučký burčák.

Sprievod 2022

Počas vinobrania v roku 2022 sa sprievod po námietkach z minulého ročníka zo strany vinárov vyhne zastávkam v Krasňanoch aj na Východnom a povedie iba starou Račou – srdcom vinobrania.

Začiatok jazdy je naplánovaný v sobotu 10. septembra 2022 od 13. hodiny spred Miestneho úradu na Kubačovej ulici, povedie po Detvianskej ulici cez Námestie Andreja Hlinku, ďalej po Alstrovej ulici až do amfiteátra v Knižkovej doline.

Viac o programe vinobrania aj tu.

Tam sa jazda ukončí a moderátor predstaví divákom všetky zúčastnené vinohradníctva a vinárstva.
Program bude následne pokračovať symbolickým lisovaním hrozna a ochutnávkou šťavy.

Chýbať nebude ani bonviván Bakchus.

Poradie traktorov v sprievode

1 a 2 Dušan Žitný

Vinárstvu sa venuje od roku 1998. Výmera obrábaných viníc: 3 hektáre. Odrody: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Rulandské modré, šedé, Veltlínske zelené, Frankovka modrá.

Dušan Žitný

3 Vinárstvo Kollár winery

Vinárstvo založené od 2012. Je to malé rodinné vinárstvo založené na tradíciách, ktoré obrába vinohrady o rozlohe 2,5 ha, zdedené po predkoch. Dominantné odrody sú: Rizling rýnsky, Müller Thurgau a Frankovka modrá, Iršai Oliver.

Rastislav Kollár

4 Ivan Holík

Pochádza z vinohradníckej rodiny, takže vo vinohrade vyrastal a pracoval od detstva. Vo väčšom rozsahu sa vinohradníctvu a vinárstvu venuje od roku 1993. Víno vyrába z hrozna dopestovaného vo vlastných ale aj prenajatých viniciach. Plocha obrábaných viníc je 150 árov. Dominantnými odrodami sú: Frankovka modrá, André, Neronet, Rizling rýnsky, Tramín červený a  Müller Thurgau.

5 Vinárstvo a vinohradníctvo Miloš Máťuš

Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš je pokračovateľom vinohradníckej rodiny Máťušovcov, ktorá má v Rači zapustené hlboké historické korene. Hospodári na cca 20 ha viníc. Dominantné odrody, Rizling rýnsky, Müller thurgau a Frankovka modrá.

Miloš Máťuš

6 Vinohradníctvo Michal Kompauer

Je pokračovateľom vinohradníckej staro nemeckej rodinnej tradície. Ich rodina je viac ako tri storočia usídlená v Rači. Výmera obrábaných viníc je 2,2 hektára. Dominantné odrody: Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Müller Thurgau.

Michal Kompauer

7 Rodinné vinohradníctvo a vinárstvo Križanovič Karol

Vinárstvu sa venuje od roku 2006. Obhospodaruje 1,5 hektára viníc. Odrody: Frankovka modrá, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Devín, Pálava.

Karol Križanovič

8 a 9 (zn. John Deer) Ekologické vinárstvo a vinohradníctvo Hulanský

Obrábajú 9 hektárov vinohradov v račianskom chotári s rodinnou tradíciou od roku 1792.
Dominantné odrody sú: Müller Thurgau , Rizling rýnsky a Frankovka modrá.

Lukáš Hulanský

10 zn. Zetor 25 (historický) Rodinné vinárstvo Benedik Žitný

Vinárstvu sa venuje odmalička, pochádza zo starej račanskej rodiny. Je to malé rodinné vinárstvo, ktoré obrába vinohrady o rozlohe 1 ha, zdedené po predkoch. Dominantné odrody sú: Veltlínske zelené, Frankovka modrá a Müller Thurgau.

Vinárstvo Benedikta Žitného

11 Víno Rakyta

Pokračuje v rodinnej tradícii vinohradníctva a z pol hektáru viníc v račianskom chotári vyrába vlastné prívlastkové vína odrôd Frankovka modrá, Chardonay, Müller Thurgau a Rizling vlašský.

12 Vinárstvo Jána Bednariča

Malé rodinné vinárstvo začalo produkciu vín v roku 1991. Dovtedy sa úroda z viníc v honoch Cídle a Frýdky (dedičstvo Vierky Bednaričovej rod. Pajdlhauserovej) predávala do výkupu VZB. Produkciu vína tvorí prevažne odroda Veltlínske zelené a Rulandské modré. Vinice: Cídle (20 árov), Frýdky (13 árov).

Vinárstvo Jána Bednariča

13 Róbert Pajdlhauser  

Sme potomkovia starousadlíckych rodín. Venujeme sa vinohradníctvu na dedičnom vinohrade v lokalite Štafangel. Celková obrábaná výmera dnes predstavuje cca 50 árov. Jedná sa o zmiešané vinohrady, kde dominuje odroda Rulandské biele.

Robert Pajdlhauser

14 a 15 Rodinné vinárstvo Šedivý

Rodinné mikro vinárstvo obrába vinicu v lokalite Dolný Šínweg od roku 2019, kedy kúpili zanedbaný vinohrad a práca vo vinohrade a s tým spojené dorábanie vlastného vína im učarovala. Vo vinohrade veľkosti 21 árov pestujú odrody Müller Thurgau, Frankovka modrá a čiastočne Rizling rýnsky.
Dosadili odrodu Iršai Oliver, a ešte viac Rizlingu rýnskeho a Frankovky modrej. Zatiaľ je to popri zamestnaní viac koníček, ale časom sa vinohradníctvu a vinárstvu plánujú venovať intenzívnejšie.

16 Vinárstvo Chvostek

Vinárstvo Chvostek sídli na Alstrovej 55 v tradičných račanských vinohradníckych domoch. Obhospodaruje 2 hektáre vinohradov.

RVHC, foto archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *