Málo známa etiketa „Račištorfské“ od priekopníckeho družstva vinohradníkov

Vo zverejnených zdigitalizovaných zbierkach Malokarpatského osvetového strediska v Modre sa objavila táto zaujímavá etiketa s názvom „Račištorfské“.

Vínna etiketa Račišdorfské. Etiketa na sklenený obal, zo zbierky reklamných tlačí a etikiet na alkoholické nápoje, Slovenské vinohradnícke družstvo centrála v Pezinku (1936 – 1951).

Račištorsfké od Slovenského vinohradníckeho družstva v Pezinku.

Farebná etiketa s jemným zlatým okrajovým lemom. V strede textová a grafická časť etikety. Zhora logo výrobcu (SVD), ktoré je graficky spracované do ilustrácie. Z písmen vzchádzajú úponky a viničová liana s listami a strapcami hrozna, v strede medzi nimi je v kruhu erb obce Rača (Račišdorf, Račištorf) so stuhami.

Pod ním kaligrafickým písmom názov vína Račišdorfské a označenie Slovenské vinohradnícke družstvo centrála v Pezinku.

V zbierke sa nachádza aj etiketa rovnakej edície s nápisom „Sväto-jurské“, či „Slovenské červené“. Je pravdepodobné, že išlo o produkciu Slovenského vinohradníckeho družstva v Pezinku, ktoré skupovalo buď hrozno alebo aj priamo víno od menších producentov a následne ju už pod vlastnou hlavičkou ako garant pôvodu a kvality predávalo odberateľom.

Sväto-jurské
Slovenské červené superkvalita
Sylván Superkvalita

Išlo nepochybne o ekonomicky revolučný počin, ktorý však fungoval len do skončenia 2. svetovej vojny…

Prvým predsedom spolku bol Račan

V tejto súvislosti treba pripomenúť, že už v roku 1922 si račianski vinohradníci založili Vinohradnícky spolok, ktorý mal pri založení vyše 30 členov – slovenských vinohradníkov.

O čosi neskôr – v apríli 1936 – bolo založené Slovenské vinohradnícke družstvo v Pezinku (ďalej SVD), ktoré malo filiálne pobočky s pivnicami aj v Rači a vo Vajnoroch.

SVD malo v roku 1936 takmer 600 členov a nakúpilo od nich 160 ton hrozna a 1165 hl vína a v roku 1944 už 900 členov a nakúpilo 900 ton hrozna a 19-tisíc hl vína.

Prvý predseda Slovenského vinohradníckeho spolku bol známy račiansky vinohradník Martin Lednár.

Prvým predsedom SVD bol známy račiansky vinohradník, richtár obce a tiež významný predstaviteľ Roľníckej vzájomnej pokladnice Martin Lednár. Mal šesť detí – Máriu, Helenu, Františka, Vojtecha, Alojza a Barboru.

Bývalý viacnásobný starosta Rače (1927 – 1929 a 1932 – 1938) a tiež predseda priekopníckeho Slovenského vinohradníckeho družstva tragicky zahynul 22. decembra 1943, keď ho na železničnej stanici v Rači zachytil vlak.

„To bola veľká a vplyvná organizácia. Okrem iných vecí robili aj množstvo prednášok, stanovovali a zverejňovali ceny, robili hodnotenia vín, ktoré išli na predaj. Vtedy to fungovalo tak, že časť vína si predávali vinári sami, časť dali do spolkového a to sa predávalo pod spoločnou značkou,“ opísala spomienky starého otca jeho vnučka Ľubica, dcéra Martinovho syna Alojza Lednára.

Hrob zakladateľa prvého Slovenského vinohradníckeho družstva Martina Lednára na cintoríne v Rači.

Znárodnené po februári 1948

V roku 1949 bola na SVD uvalená trojčlenná kumulatívna národná správa a v roku 1951 bolo SVD protizákonne znárodnené a jeho majetok prevzal národný podnik Malokarpatské vinárske závody Bratislava.

Okrem družstiev založených a vedených Slovákmi fungovala v regióne od roku 1939 aj Nemecké vinohradnícke družstvo. založilo ho 165 vinohradníkov nemeckej národnosti a spracovávalo ročne približne 600 ton hrozna.

Na družstvo bola uvalená v roku 1945 národná správa a v roku 1951 bolo taktiež znárodnené

Autor textu k etikete: https://www.moska.sk/digitalizacie/

Reprofoto: MOS Modra, foto: Račan, Robert Virsík/archív rodiny M. Lednára

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *