Obrábanie príkmenného pásu vo vinici

Mnohí vinohradníci v súčasnosti riešia dilemu, akým udržateľným spôsobom zabezpečiť obrábanie príkmenného pásu vo vinici. V minulosti sa táto údržba riešila osvedčenými ručnými prácami, ako bolo kopálovanie alebo tzv. škrábanie. V dnešných podmienkach, keď je manuálna práca drahá a nájsť na ňu dostatok personálu je čoraz ťažšie, sa začali používať neekologické metódy. Patrí medzi ne najmä likvidácia buriny chemickými prípravkami, čo je však extrémna záťaž pre všetky okolité rastliny – vrátane vínnej révy.

Nosný rám, rollhacke a fingerhacke od výrobcu Psenner.

V záujme zvýšenia efektivity a ekologického aspektu obhospodarovania viníc pri prechode na fungovanie striedavým úhorom (každý druhý riadok zelený) sa tak začali používať strojové mechanické spôsoby obrábania príkmenného pásu.

Ten najčastejší spočíva v nahradení používania herbicídov pravidelným kyprením pôdy a mechanickým vyplievaním od buriny v členitej zóne medzi jednotlivými kmienkami. Na tento účel sa využíva viacero druhov náradia. Jedným z nich je kombinácia prerezávacieho kolesa (rollhacke) a prstového vyplievača (fingerhacke).

Zariadenie slúži na mechanickú údržbu príkmenného pásu.

Vinárstvo Jána Bednariča aj vďaka dotácii od Mestskej časti Bratislava-Rača využíva od roku 2024 mechanickú zostavu vhodnú aj za menšie traktory s výkonom od 23 HP bez potreby prídavnej hydrauliky.

Prerezávač a prstový vyplievač sa môžu používať jednotlivo aj v zostave.

Zariadenie od výrobcu Psenner K.G. – S.a.s.d. sa skladá z nosného rámu a vyššie spomenutých prídavných zariadení, ktoré sa dajú používať naraz alebo jednotlivo. Ich obsluha si vyžaduje skúsenejšieho vodiča traktora, ale výsledok potom stojí za to. Burina je neustále v stave, ktorý nemá negatívny vplyv na rast a prosperitu viniča.

jč, foto autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *