Podporte 2 percentami prerábku bývalej predajne DPB na infocentrum!

Po roku sa o podporu opäť uchádza projekt Račanský vinohradnícky chodník, ktorého cieľom je propagácia vinohradníckych tradícií, podpora lokálnych producentov a aktivity v oblasti gastroturistiky v našej mestskej časti.

Za týmto účelom plánuje Račiansky spolok zriadiť informačné centrum v bývalej predajni DPB, revitalizovať priľahlé okolie a pomôcť vrátiť spoločenský život na dedinské námestie.

Bývalú predajňu DPB na Detvianskej zobral Račiansky spolok do prenájmu s cieľom vybudovať v nej informačné centrum a revitalizovať priľahlé okolie.

Projekt Račanský vinohradnícky chodník predstavilo OZ Račiansky spolok v roku 2018. Začalo sa to budovaním mobilných vinohradníckych prístreškov, osádzaním informačných tabúľ, vybudovaním komunikačných kanálov a predvlani už aj otváraním viníc pre návštevníkov po vzore viedenských štvrtí Grinzing a Nussdorf.

Súčasťou aktivít bolo napríklad spustenie Račanskej lokálky, vydanie brožúrky o chotári s názvom Bratislava – Rača: Hlavné mesto vína, pribudli viaceré vystúpenia pod holým nebom či výpomoc pri organizovaní vinobraní.

„Mnohí ste sa mohli sami presvedčiť, že to neboli len vízie na papieri, ale reálne činy prinášajúce pozitívne emócie návštevníkom a tiež reálnu pomoc pestovateľom a producentom. Práve toto považujeme za najlepší koncept, ako udržať obrábané vinohrady a vinársku tradíciu v Rači,“ uviedol predseda Račianskeho spolku Matúš Burian.

S chodníkom má spolok kopec plánov aj v roku 2022. V budove bývalej predajne Dopravného podniku (pri zmrzline) má vzniknúť vzniknúť informačná kancelária s novým verejným priestorom, ktorá bude slúžiť ako vstupná brána do Račanského vinohradníckeho chodníka.

Domáci a turisti sa tu dozvedia o aktuálnych aj pripravovaných podujatiach v réžii miestnych vinohradníkov, vinárov a iných komunít. Vynoveným verejným priestorom chceme oživiť tradíciu dedinského námestia, aby sa v Rači na náves pomaly vrátil spoločenský život.

Návrh úprav informačného centra.
Bývalá predajňa DPB na Detvianskej resp. Čachtickej
Súčasný stav bývalej predajne Dopravného podniku Bratislava na Detvianskej ulici.
Súčasný stav bývalej predajne Dopravného podniku Bratislava na Detvianskej ulici.

Na úpravu priestoru a jeho sprístupnenie verejnosti pôjde najväčšia časť z vyzbieraných finančných prostriedkov. Prostriedky na rekonštrukčné práce, inštalácie, opravu sociálneho zázemia a obstaranie zariadenia interiéru sú vyčíslené na sumu zhruba 15 000 eur.

Návrh úpravy poškodeného oplotenia.

Plán projektov v roku 2022

Vybudovanie lokálneho infocentra
Celoročná podpora akcií vinohradníkov
Propagácia račanského chotára
Viechy vo viniciach tzv. heurigen
Rozšírenie značenia a navigácie vo viniciach
Údržba stojanov a infotabúľ
Cudzojazyčné materiály pre turistických sprievodcov

Naďalej ostáva dominantným zameraním Račianskeho spolku podpora aktivít vinárov, zlepšovanie podmienok vinohradníkov a ich infraštruktúry pre uvítanie hostí vo viniciach, práca na osvete medzi návštevníkmi vinohradov a pripomínanie tradície račanského chotára.

Pri naplnení týchto plánov sa Račiansky spolok uchádza o 2 percentá z daní fyzických osôb resp. 1 percenta z daní právnických osôb. „Pomôžu nám zabezpečiť časť nákladov, o ďalšie sa budeme tak ako po iné roky uchádzať z grantov, dotácií a výziev,“ upresnil Burian.

Tlačivo si môžete stiahnuť tu.

Údaje na poukázanie 2 % z daní:

Obchodné meno (názov): Račiansky spolok
Právna forma: Občianske združenie
Sídlo-ulica: Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42261635

Pozor! Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, ako aj Právnické osoby vyznačia prijímateľa priamo v tlačive na daňovom priznaní.

Vzor predvyplneného tlačiva:

Vzor tlačiva na poukázanie 2 percent Račianskemu spolku

Ak ste zamestnanec, požiadajte zamestnávateľa o doklad „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti“.
Následne vyplňte do tlačiva „VYHLÁSENIE o poukázaní sumy do výšky 2 % (3 %) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby“ o poukázaní 2 percent svoje údaje a uveďte, ktorému OZ chcete prispieť.
Buď priamo odovzdajte na podateľni Vášho Daňového úradu alebo poštou pošlite 2 dokumenty – „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti“ a „VYHLÁSENIE o poukázaní sumy do výšky 2 % (3 %) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby“.
Právnické osoby vyznačujú príjemcu 1 percenta zo zaplatenej dane priamo v ich daňovom priznaní.

V prípade otázok alebo nejasností pri vypĺňaní tlačív nás môžete kontaktovať na čísle 0905 724 581. Podrobný postup nájdete aj tu.

Finančný príspevok môžete poslať aj priamo na účet: IBAN SK70 1100 0000 0029 2087 5466

Ukážka z aktivít Račianskeho spolku:

Račianske vinice spoznali vlani aj turisti zo Švédska a Švajčiarska
Oberačka a lisovanie hrozna sú na jeseň veľkým lákadlom najmä pre deti.
Račiansky spolok budoval a revitalizoval Obecnú záhradu v rokoch 2015- 2018

RS, foto Račiansky spolok, archív, vizualizácia MJ/Cool

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *