Koštúfka po račanských pivnicách povedie aj do obnovených podzemných kójí pod NKD

Nový názov, množstvo noviniek a jedna vychytávka. Podujatie Koštúfka po račanských pivnicách, na ktoré boli návštevníci zvyknutí pod názvom špacírka, pozmenilo od poslednej edície svoj názov aj grafický dizajn. Dôvodom podľa verejného vyjadrenie predsedu Račianskeho vinohradníckeho spolku Rastislava Kollára boli „isté skutočnosti“.

V novo obnovenom trakte pivnice pod NKD sa nachádzajú aj štýlové kóje na archiváciu vína.

Organizátori z vinohradníckeho spolku v každom prípade sľubujú, že na jeho obsahu a úrovni sa v termíne 13. a 14. mája 2022 nič nemení. Predovšetkým ponúka možnosť navštíviť pivnice račianskych vinárov – členov vinohradníckeho spolu, ale aj neorganizovaných.

Tento rok sa podarilo do podujatia zapojiť ďalších vinárov. Novinkou bude tiež sprístupnenie jedinečných pivničných priestorov pod Nemeckým kultúrnym domom, ktoré vybudovali račianski Nemci v rokoch 2. svetovej vojny a neskôr ich využívali Vinárske závody Rača.

Vínna pivnica pod NKD prechádza rekonštrukciou pod taktovkou členov Račianskeho vinohradníckeho spolku.

„Račiansky vinohradnícky spolok si pivnicu s kójami prenajal od mestskej časti Bratislava-Rača. Členovia spolku, ktorým záleží na tom, aby sa zachovala aj pre budúce generácie, venujú do obnovy svoj voľný čas. Obnova stojí aj značné finančné prostriedky, a tak okrem poskytnutých dotácií investujeme do projektu vlastné finančné prostriedky, ktoré máme najmä vďaka tomu, že sa zúčastňujete na podujatiach usporadúvaných Račianskym vinohradníckym spolkom a kupujete si naše kvalitné vína,“ uviedol o pivnici predseda RVS Rastislav Kollár a na margo súčasného stavu poznamenal, že „pivnica ešte nie je v takom stave, ako si ju predstavujeme, ale už vás v nej môžeme privítať“.

Do pivnice pod NKD sa pomaly znovu vracia vinárska výroba.

V súčasnosti sú teda priestory prenajaté mestskou časťou menším vinárom, ktorí ich vo vlastnej réžii revitalizovali a dnes v nich uskladňujú svoje produkty. Rozľahlé priestory poskytujú dostatok miesta aj na menšie kultúrne či spoločenské akcie.

Viac o pivnici pod NKD a jej histórii sa dočítate aj tu.

Prvá príležitosť vidieť tieto unikátne historické priestory počas hodov a ďalšia počas spomenutej Koštúfky po račanských pivnicách, ktorú organizuje Račiansky vinohradnícky spolok. Akcia je dvojdňová, koná sa v piatok 13. a sobotu 14. mája 2022. Vstupenka (pas) za 25 eur platí na oba dni. Súčasťou vstupenky je mapa s vyznačením otvorených pivníc a 40 trhacích kupónov na degustačné vzorky vína. Kupóny je možné dokúpiť.

Koštúfka po račanských pivnicách 2022

V cene sú taktiež 2 kupóny po 4 €, ktoré môžete použiť na kúpu 1 fľaše 0,75 l vami vybraného vína.

Lístky dostanete cez aplikáciu Wisomm, v Račianskej vinotéke na Námestí Andreja Hlinku 3 prípadne sa dajú objednať cez info@rvspolok.sk s osobným vyzdvihnutím v Račianskej vinotéke.

Ján Bednarič, foto autor, archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *