Prvé prehliadky historickej vínnej pivnice v Rači spojené s degustáciou

Chystáte sa na návštevu račianskych vinárov počas adventných víkendov? Do pozornosti dávame možnosť absolvovať prehliadku unikátnej klenbovej pivnice pod Nemeckým kultúrnym domom v Rači spojenú s degustáciou (rezervácie tu).

Prvé skupiny návštevníkov privítajú v históriou dýchajúcom podzemí už od nedele 29. novembra 2020.

Pivnicu v roku 1943 vybudovala komunita nemeckých obyvateľov Retzesdorfu ako súčasť objektu Nemeckého kultúrneho domu. Ten sa stal centrom ich kultúrno-spoločenského života a tiež súčasťou kapacít na spracovanie, dozrievanie a skladovanie vína.

Nemecký kultúrny dom

Pivnica bola neskôr od 60. rokov minulého storočia súčasťou štátneho podniku Vinárske závody resp. po prevrate jeho nástupcu Vínoprodukt, no nikdy nebola v plnej miere sprístupnená verejnosti. Priestory pod úrovňou terénu majú rozlohu zhruba 1100 metrov štvorcových, sú rozložené do 3 traktov.

Vínna pivnica pod Nemeckým kultúrnym domom opäť ožíva.

V jednom z nich je opäť prinavrátený vinárska produkcia, ďalší má nasledovať s novým nájomcom a tretí – najväčší s výmerou vyše 500 m2 – je momentálne nevyužívaný.

Súčasťou 45 minútovej prehliadky bude degustácia 4 vzoriek Frankovky modrej, ktorá dozrieva práve v pivnici pod NKD, ďalej odborný výklad o vzniku, histórii a využití pivnice spolu so spomienkou pamätníka, ktorý opíše časy fungovania priestorov v rámci Vinárskych závodov Bratislava.

Najväčší trakt má rozlohu vyše 500 metrov štvorcových! rozľAHLý
Pod Nemeckým kultúrnym domom sa nachádza rozľahlá vínna pivnica.

V cene 15 eur dostanú členovia max 6 členných skupín aj pohár alebo šálku na varené víno s potlačou Račanský vinohradnícky chodník, informačnú brožúrku a zľavový kupón v hodnote 3 eur na nákup vína a produktov z hrozna v Červenej lisovni.

V priestoroch je umožnené fotografovanie.

Rezervácie spustené

V prípade záujmu si môžete prehliadku podľa jednotlivých dostupných termínov rezervovať priamo tu.

Pre 6 členné kolektívy zabezpečíme po dohode aj individuálne termíny. Kontaktujte nás na tel. čísle 0905 724 581

Výstavba NKD bola ukončená v roku 1943.
Klenbový archív na vína
Medzi najznámejšie značky vína z Vinárskych závodov, ktoré si budete môcť pozrieť v rámci prehliadky archívu, patrili napríklad Račiansky výber, Bratislavské hradné či Korunovačné.

jč, foto autor, googlestreetview

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *