Vykročme spolu na Račanský vinohradnícky chodník

V roku 2018 v spolupráci s vinármi a vinohradníkmi spustil Račiansky spolok realizáciu projekt Račanský vinohradnícky chodník. Jeho cieľom je propagácia nášho regiónu cez vinohradnícke tradície, snaha priviesť k nám turistov a ponúknuť im zážitkový program spojený s návštevou viníc, ale aj prevádzok, pivníc a spoločenských podujatí.

Prírodovedno-degustačná vychádzka

Tým, že zabezpečíme miestnym producentom odbyt ich výrobkov a služieb, podporíme ich ďalšiu prácu a umožníme aj revitalizáciu ďalších viníc. Inak hrozí, že ostanú zanedbané a bezbranné voči plánom developerov na výstavbu!

V 1. fáze sme vlani vybudovali v rámci Račanského vinohradníckeho chodníka systém informačných bodov vo forme kamenných stojanov – gabionov, na ktorých budú neskôr umiestnené tabule s informáciami o vinohradníkovi, odrode a histórii konkrétneho vinohradu. Tucet vlastníkov už má vo svojich viniciach inštalované aj jednoduché mobilné prístrešky, v ktorých môžu počas akcií privítať hostí alebo ich počas sezónnych prác využiť ako úkryt pred nepriazňou počasia.

V roku 2020 pripravíme a vytlačíme brožúrky pre cestovné kancelárie a turistických sprievodcov, inštalujeme informačné tabule, zorganizujeme Svätojánsku noc v Rači a začneme s prípravou budovania turistickej rozhľadne v strede víníc.

Súčasťou projektu je aj vzdelávanie začínajúcich pestovateľov a tiež osveta, ako sa majú návštevníci správať, aby neprichádzalo ku konfliktom s hospodármi.

Zavŕšením projektu má byť bude vytvorenie uceleného okruhu chotárom, vinárskymi pamätihodnosťami a tiež ambícia vybudovať vyhliadku na panorámu historickej časti starej Rače. Pomôžte nám a spolu urobíme Raču ešte lepším miestom pre život. Vopred ďakujem za dôveru, nesklameme Vás!

Matúš Burian,
predseda Račianskeho spolku

Partneri a podporovatelia projektu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *