Dve veľké zlaté medaily z Bordeaux do Rače!
Na vinárskej súťaži Vinalies Internationales v Bordeaux, ktorá sa považuje za svetové majstrovstvá najlepších vín planéty, vybojovali slovenskí vinári 6 veľkých zlatých, 36 zlatých a 16 strieborných medailí. Ide o ďalšie z víťazných ťažení slovenského vína, konštatuje v článku denník Pravda.
Slovensko poslalo do Bordeaux, kde sa stretlo vyše dvetisíc bielych, červených a ružových vín zo starého aj Nového sveta 230 vín z 37 vinárstiev. Výkonom sa nedalo zahanbiť ani jedno z nich, no z radu tentoraz vyčnievali dve – Villa Víno Rača a Chateau Topoľčianky.
Dve veľké zlaté do Rače
Račania vybojovali dovedna 8 medailí, z toho 2 veľké zlaté medaily, 5 zlatých a jednu striebornú. Dobrú správu poslala na Slovensko krátko po zverejnení výsledkov Edita Ďurčová. Ambasádorka slovenského vína a skúsená medzinárodná degustátorka sedela už po jedenásty raz za sebou v jednej z porôt Vinalies Internationales. Práve od nej sme sa dozvedeli, že ak vlani Slovensko excelovalo svojimi cabernetmi medzi červenými, teraz ukázalo svoju silu a virtuozitu v bielych vínach.
Ján Krampl mal 18 rokov, keď začal pracovať na družstve v Rači. Prežil v ňom celý život a teraz sa tento nestor slovenského vína s úctyhodnou vyše 60-ročnou praxou dočkal, ako vravia mladí, megaúspechu. Villa Víno Rača získala za dve ľadové vína Frankovku modrú a Tramín červený (úžasných 96 bodov) svorne po veľkej zlatej medaile.
Z viníc už nezostalo skoro nič
Je to obrovské zadosťučinenie osobne pre Krampla, Raču a Bratislavu. V kedysi slávnom vinohradníckom meste a jeho najznámejšom predmestí sa už len ťažko hľadajú vinohrady. Nezostalo z nich takmer nič. Kramplovi, ktorý kedysi viedol družstvo s výmerou viníc vyše 240 hektárov, sa podarilo uchovať pre Villa Víno Rača posledných 30 hektárov a medzi nimi jedny z najcennejších terroirov.
Vzácne hony Žajdlík a Krivé
Na hone Žajdlík sa narodil ľadový Tramín červený a na hone Krivé tiež trojkráľovým mrazom zrodená ľadová Frankovka modrá.
Koľko musí mať človek trpezlivosti, aby sa narodilo skvelé víno? Možno treba prežiť vo vinohrade celý život ako Ján Krampl a mať v pivnici vinára, ako je Richard Polkoráb. Víno žije v umení nachádzať pokračovateľov. Krampl si všimol Polkorábov talent a ten ho dokonale rozvinul na prospech račianskeho vína.
Víno z Villa Víno zažiarilo už niekoľko ráz v Paríži, ale dve veľké zlaté medaily v jednom roku, to sa ešte nepodarilo. Račianske vína žiaria v posledných rokoch aj v Prahe. Keď na Prague Wine Trophy Polkoráb nedávno preberal ceny za najlepšie zahraničné víno, Pražania vraveli: Mať také vinohrady, ako má Bratislava.
Závidia nám bohatstvo, ktoré sme už takmer prehajdákali.
Na slávnom Vyšehrade rovno oproti Hradčanom Česi udržiavajú vinohrad ako spomienku na zašlé časy. Kedysi boli aj pri Bratislavskom hrade úbočia posiate vinicami. Ešteže máme Raču a Jána Krampla, ktorý oživil aj značku Palugyay (viac o jej spojení s Račou čítajte tu).
Jakub Palugyay bol v 19. storočí zakladateľom prvého, významom a rozsahom výroby skutočne európskeho bratislavského – prešporského vinárstva.
rvch, foto Edita Ďurčová, Villa Vino Rača